SHARE:
 Statement

"אנו בדרך לפתרון של מדינה דו-לאומית"

Share this:
Anonymous
Monday, 22 October, 2012
Download as PDF

"פתרון 'שתי מדינות לשני עמים' הולך ומתרחק" – ג'ימי קרטר, גרו הארלם ברונדטלנד ומרי רובינסון קוראים לגישה חדשה להשגת שלום בר-קיימא במזרח התיכון ה-Elders סיימו ביקור בן יומיים בישראל ובגדה המערבית והצהירו כי פתרון שתי המדינות נמצא בסכנה גדולה; אך זהו עדיין הנתיב המציאותי היחידי לשלום בר-קיימא במזרח התיכון.

ה- Elders סיימו ביקור בן יומיים בישראל ובגדה המערבית באמרם שפתרון "שתי מדינות לשני עמים" הולך ומתרחק ויחדל בקרוב להיות מעשי. הם קוראים לגישה חדשה ומאומצת לחיפוש חלופות למבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן, והדגישו שפתרון שתי מדינות הוא הדרך הריאלית היחידה לשלום בר-קיימא במזרח התיכון.

במהלך ביקורם פגשו ה-Elders את נשיא המדינה שמעון פרס, את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, נציגים בינלאומיים ושורת קבוצות ישראליות ופלסטיניות. הם ימשיכו לקיים שיחות בנושא זה בקהיר בימים הקרובים.

Jimmy Carter  

לדברי ג'ימי קרטר, נשיא ארה"ב לשעבר וראש משלחת ה-Elders:

"אנו בדרך למדינה דו-לאומית, שלא תוכל להבטיח את ביטחונם ואת זכויותיהם הדמוקרטיות של הישראלים או לממש את הבטחת ההגדרה העצמית לפלסטינים. פתרון שתי המדינות הולך ומתרחק. אנו זקוקים באופן דחוף לגישה חדשה מצד כל הגורמים כדי להקים מדינה פלסטינית.

"ה-Elders שותפים לדעה שפתרון של שתי מדינות לשני עמים הוא הדרך הריאלית היחידה להשיג שלום ובטחון עבור ישראל והפלסטינים. אך שינויים בשטח, ובכלל זה בניית התנחלויות מעבר לקו הירוק והבידוד הגובר של מזרח ירושלים מהגדה המערבית, הופכים מדינה פלסטינית לבלתי אפשרית".

ה-Elders סיירו בירושלים כדי לראות את שינוי הנוף העירוני והדמוגרפי של העיר, כתוצאה ממדיניות המכוונת להרחיב ולהעמיק את הנוכחות היהודית ולהגביל את זו הפלסטינית. 

Gro Brundtland

 

 לדברי גרו הארלם ברונדטלנד, ראש ממשלת נורבגיה לשעבר:

"היה עצוב מאד לשמוע על הבעיות הקשות מהם סובלים תושבים פלסטינים וותיקים של מזרח ירושלים בחייהם היומיומיים: החל מהצורך להגיש בכל שנה בקשה להישאר בעיר, עבור באנשי עסקים המחכים שנים לרישיונות, וכלה בכאלה שאיבדו את בתיהם כתוצאה מהשתלטות מתנחלים עליהם או הריסה. התוצאה של שיטה זו היא גרימת סבל נוראי ושחיקת אופייה הרב-גוני של העיר, החשובה כל כך לבני כל הדתות והמסורות ברחבי העולם.

"כרופאה, כאב לי במיוחד הביקור בבית חולים אוגוסטה ויקטוריה שבמזרח ירושלים, מופת פלסטיני למצוינות עבור האזור כולו, הסובל מקשיים עצומים בטיפול באוכלוסייה הקרובה ביותר מהגדה המערבית – שלא לדבר על פלסטינים מעזה – בגלל מגבלות התנועה שמטילה ישראל. הדבר ממחיש באופן טרגי את ההשפעה האנושית הישירה של המבוי הסתום הנוכחי".

 ה-Elders הביעו את דאגתם מהשסע הנמשך בין שני הפלגים הפלסטינים הראשיים, פתח וחמאס, שהתבטאו שוב בכך שחמאס החרימה את הבחירות בגדה המערבית בשבת (20.10). דרושה אחדות באופן דחוף כדי שהאינטרסים החיוניים של העם הפלסטיני ייוצגו כיאות וכדי לגשר על הפער המתרחב בין רצועת עזה לגדה המערבית. 

Mary Robinson

 

לדברי מרי רובינסון, נשיאת אירלנד לשעבר והנציבה עליונה לשעבר של האו"ם לזכויות אדם:

"שאיפות הפלסטינים נרמסות, לא רק בשל הכישלון המוחלט של המשא ומתן עם ישראל אלא גם בשל העדרה של הנהגה פוליטית מאוחדת. מגיע להם הרבה יותר מזה. הפיוס בין פתח וחמאס ממשיך להיות מרכיב חיוני בהגדרה העצמית הפלסטינית. על המנהיגים לתת תשומת לב רבה יותר לדרישות העם, במיוחד נוכח השינויים הרחבים יותר העוברים על האזור".

 פרטים נוספים:

 לקבלת עדכונים והודעות לעיתונות - media@theElders.org

 פעילות ה-Elders למען שלום במזרח התיכון

הסכסוך הישראלי-פלסטיני עמד בראש סדר העדיפויות של ה-Elders מאז שהקבוצה נוסדה.

באוגוסט 2009 ביקרה משלחת של ה-Elders בישראל ובגדה המערבית ופגשה שם נציגי צעירים, פעילים לא-אלימים, ארגוני נשים, מומחים לזכויות אדם ונציגי סוכנויות או"ם, וכן פקידים ישראלים ופלסטינים. הם שמעו הן מהישראלים והן מהפלסטינים את המסר החוזר שהשלום אפשרי ובר-השגה.

ה-Elders הגיעו שוב לאזור כקבוצה באוקטובר 2010 אז ביקרו בישראל, בגדה המערבית, בעזה, במצרים, בירדן ובסוריה. הם קראו לגישה כוללת יותר לשיחות השלום הישראליות-פלסטיניות בעקבות שיחות עם אנשי ממשל, נציגי החברה האזרחית, מנהיגי עסקים וצעירים. ה-Elders הדגישו כי סיום כיבוש השטח הפלסטיני הוא הדרך היחידה שבה תוכל ישראל להשיג שלום וליהנות מיחסים תקינים עם הפלסטינים ועם שכניה הערבים.

באוקטובר 2010 שבו לאזור ראש ממשלת נורבגיה לשעבר, גרו הארלם ברונדטלנד, נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ימי קרטר, ונשיאת אירלנד לשעבר, מרי רובינסון. בסיורם בישראל ובגדה המערבית הביעו נציגי ה-Elders את דאגתם לעתיד פיתרון שתי המדינות והתייחסו להשפעת הרחבת ההתנחלויות ולשינויים הנערכים בירושלים כמכשול משמעותי לשלום ישראלי-פלסטיני. 

ה-Elders תומכים במאמצים בינלאומיים להגיע להסדר כולל, אך אינם משמשים כמתווכים בסכסוך זה. הם עובדים הן בגלוי והן באופן פרטי כדי לגבש מודעות ותמיכה עממית בשלום צודק ובר-קיימא לכל.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close