SHARE:
 Statement

השינויים באופייה של מזרח ירושלים מהווים מכשול לשלום

Share this:
admin
Thursday, 21 October, 2010

הסיכויים לממש פתרון בר-קיימא של שתי מדינות נשחקים הודות להרחבת ההתנחלויות, הריסת בתים וגירושים. מרי רובינסון, אילה בהט וג'ימי קרטר הגיעו למזרח התיכון כדי לקדם את פתרון שתי המדינות אך גם כדי להדגיש את הנושאים המהווים מכשול להשגת "שלום צודק ובטוח לכול." הם מסיימים ביקור בן שבוע באזור ביום שישי. במהלך ביקורה באזור קיימה הקבוצה פגישות בעזה, מצרים, סוריה, ידרן, ישראל והגדה המערבית.

היום (חמישי) ביקרו חברי משלחת ה-Elders בשכונת סילוואן במזרח ירושלים, שם למדו שאיום הריסה מרחף מעל בתים רבים כדי לפנות מקום לפארק הארכיאולוגי גן המלך. תושבים רבים ממזרח ירושלים גורשו מבתיהם כדי לאפשר הרחבת התנחלויות. פעילים פוליטיים או אנשים שמתבטאים נגד ההתנחלויות מאוימים בגירוש או כליאה. מומחים ותושבים דיברו עם ה-Elders על אופייה המשתנה של מזרח ירושלים, ממנה נדחקים הפלסטינים.

Mary Robinson

 

לדברי ראש משלחת ה-Elders מרי רובינסון:

"ירושלים עומדת במוקד הסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכן ההסכמה על עתידה צריכה לעמוד במוקד כל פתרון. לאופי הדתי והאתני המשתנה של העיר יש השלכות אזוריות וגלובאליות. כ-Elders אנחנו משתדלים להביא תקווה, אבל הזדעזעתי מהמעשים שהרשויות בירושלים מרשות לעצמן לעשות בלי לתת את הדין. משתמשים בכל מיני שיטות מתוחכמות כדי להקיף את האוכלוסייה הפלסטינית וללחוץ עליה: מנהרות, בתי מתנחלים, כבישים חדשים, אתרי תיירות חדשים. יש למצוא פתרון שמכבד את זכויות האדם של כולם."

חברי משלחת ה-Elders נפגשו עם ראש עיריית ירושלים כדי להביע בפניו את דאגתם על בניית ההתנחלויות בעיר ולגבי תוכנית גן המלך. השירותים העירוניים לפלסטינים ירודים ביותר, כאשר בתי הספר, שירותי המים והכבישים מקבלים רק חלקיק מההשקעה לה זוכים שאר חלקי העיר. הם הביעו בפני ראש העירייה את הערכתם על רצונו לשפר את תנאי הדיור והחינוך גם לפלסטינים וגם לישראלים, אבל הזהירו אותו שמדיניות התכנון הנוכחית מהווה מכשול חמור בפני הסכם שלום ערבי-ישראלי.

נציגי ערביי ישראל, המהווים 20 אחוזים מהאוכלוסייה, פגשו גם הם את משלחת ה-Elders אתמול, ותארו בפניהם את יוזמות החקיקה המפלות נגדם כאזרחים.

Jimmy Carter

 

לדברי נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר:

"כפי שאמרתי ליו"ר הכנסת היום, יחסה של ישראל לאזרחיה הערבים ולמיעוטים אחרים מאד מטריד. כבר עשרות שנים שאנשים אלה אינם זוכים לשוויון זכויות חברתי, כלכלי או פוליטי. כיום יש יותר מעשרים הצעות חוק חדשות שעשויות לכרסם עוד יותר בזכויותיהם. אני מודאג במיוחד מההצעות לחייב לא-יהודים להצהיר נאמנות לישראל כמדינה יהודית. אינני מבין איך חוק כזה יכול לעלות בקנה אחד עם זכויותיהם של מוסלמים, נוצרים ואחרים שאינם יהודים. ישראל מסתכנת בפגיעה באמינותה כדמוקרטיה."

Ela Bhatt

 

אומרת אלה בהט, חלוצת ההעצמה הכלכלית של נשים והתנגדות לא-אלימה:

"המצב כאן נראה גרוע הרבה יותר מאשר כשהיינו כאן בשנה שעברה. המתח רב מאד ומורגש העדר אמון הדדי, אבל אני מפצירה בשני העמים שלא להידרדר לאלימות. אין בכך חולשה. המאבק הלא-אלים דורש אומץ רב עד כדי כך שאנשים עלולים להיפגע או אף למות. אני מאמינה שבסופו של דבר עשוי אי-ציות אזרחי יצירתי, שמטרותיו ברורות, להיות אפקטיבי הרבה יותר מאלימות. המפתח להצלחה הוא אי-תלות. שום דבר לא ישתנה עד שאנשים לא יתארגנו ויפחיתו את תלותם באחרים. אנחנו זקוקים לבעלי ברית, אבל על הכוח לבוא מבפנים. פגשנו ישראלים ופלסטינים המחויבים לפעול למען השלום והדבר מעודד. אני מקווה שרוח זו של דו-קיום בשלום תתפשט."

אתמול פגשו ה-Elders את נשיא הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס ואת ראש ממשלת הרשות הפלסטינית סלאם פיאד לשיחה על הקיפאון בשיחות על הסדר הקבע. שני המנהיגים הסכימו שאחדות פלסטינים נמצאת בעדיפות. נושא זה עמד גם במרכזן של שיחות שקיימו ה-Elders ברחבי העולם הערבי. ה-Elders הביעו את דאגתם נוכח הפרות זכויות אדם על ידי הרשות הפלסטינית בגדה המערבית. הם מקווים שבאמצעות דרך מנהיגים בפתח, חמאס ופלגים אחרים יצליחו הפלסטינים להתאחד לכדי קול אחד איתן.

ביום שישי יפגשו ה-Elders את סגן ראש ממשלת ישראל השר דן מרידור ויתנו תדרוך לקהילה הדיפלומטית על מסעם.

בסיכום ביקורם קוראים ה-Elders לציבור להתגבר על ההשפעה השוחקת של הציניות והשאננות בישראל, בעולם הערבי ובקהילה הבינלאומית ביחס לסיכויים לפתרון של שתי-מדינות בר-קיימא. ישראל נהנית כבר עתה מרמת חיים גבוהה ונראה שצבאה החזק נותן לישראלים רבים תחושת ביטחון. על העולם הערבי להתאחד יותר סביב הנושא הישראלי-פלסטיני. גם הקהילה הבינלאומית שאננה. דרושה תחושת דחיפות רבה יותר – כמו גם מרץ ומחויבות רבים יותר מצד כל אלה המעורבים בחיפוש שלום צודק ובטוח לכל.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close