SHARE:
 Statement

ה-Elders קוראים לארה"ב שלא לסכל את החלטת האו"ם על ההתנחלויות הישראליות

Share this:
jonathan
Thursday, 17 February, 2011

התביעות לחירות ולכיבוד זכויות בסיסיות לא פחות דחופות בגדה המערבית ובעזה. ה-Elders מפצירים בוושינגטון שתתמוך בהצעת החלטה, בחסות יותר מ-140 מדינות חברות, לסיום פעילות ההתנחלות הישראלית, שאינה חוקית על פי החוק הבינלאומי וגם מהווה מכשול מרכזי להשגת שלום בר-קיימא בין הישראלים לפלסטינים.

ברחבי העולם מפגינים גברים ונשים למען חירות, דמוקרטיה וזכויות יסוד. דרישות אלה הן לא פחות דחופות ביחס לגדה המערבית ולעזה, שם אי אפשר להתעלם מהצורך בשלום בר-קיימא, קץ הכיבוש ומדינה פלסטינית עצמאית.

ברגע מכריע זה עבור תהליך השלום במזרח התיכון כתבו ה-Elders לממשל האמריקאי בדרישה שארה"ב תצטרף לקונצנזוס העולמי ותאפשר להצעת החלטה הקוראת לסיום פעילות ההתנחלות הישראלית להגיע להצבעה במועצת הביטחון של האו"ם.

יותר מ- 140 מדינות חברות נתנו את חסותן להצעת ההחלטה, אשר הגיעה לניסוחה הסופי לפני ארבעה שבועות. בעוד שתמיכה בהחלטת האו"ם לא תשרש את האתגרים הגדולים הניצבים בפני האזור כיום, מאמינים ה-Elders כי קבלתה תשלח מסר בעל עוצמה כי הקהילה הבינלאומית רצינית ביחס לכיבוד החוק והשגת שלום צודק ובר-קיימא בין ישראל לפלסטינים.

ה-Elders טוענים כי מבחינה עקרונית על ארה"ב לתמוך בהצעה או לכל הפחות להימנע כאשר היא תגיע להצבעה. הם מציינים שההחלטה היא במידה רבה חזרה על ניסוחים שמופיעים כבר במפת הדרכים של הרביעייה הבינלאומית. ארה"ב היא חברת הרביעייה יחד עם האו"ם, האיחוד האירופי ורוסיה. בנוסף על כך, גם אי-חוקיותן של ההתנחלויות על פי אמנת ג'נבה הרביעית כבר זכתה להכרה בהחלטות או"ם קודמות.

הצעת ההחלטה, שככל הידוע זוכה לתמיכה מכרעת בקרב 15 חברות מועצת הביטחון, עולה בקנה אחד עם מדיניותה ארוכת הימים של ארה"ב באשר לסתירה בין בניית התנחלויות והמאמצים לקדם את השלום. בנאומו בקהיר ביוני 2009 אמר הנשיא אובמה דברים ברורים: "ארה"ב אינה מקבלת את חוקיות המשך ההתנחלות הישראלית. בנייה זו סותרת הסכמים קודמים ומסכלת מאמצים להשיג שלום. הגיע הזמן שההתנחלויות ייפסקו."

Desmond Tutu 

לדברי הארכיבישוף דזמונד טוטו, יו"ר ה-Elders:

"כפי שראינו במצריים וברחבי המזרח התיכון וצפון אפריקה, לא ניתן להתעלם מקריאות לזכויות יסוד ולצדק. היום חשוב יותר מאי פעם בעבר לכבד ערכים אוניברסאליים ולקיים את החוק הבינלאומי." 

Lakhdar Brahimi 

לדברי שר החוץ לשעבר של אלג'יריה והשליח המיוחד של האו"ם, לחדר ברהימי:

"קשה להבין את סירובה של וושינגטון ליישם אמות מידה אוניברסאליות של החוק הבינלאומי וזכויות האדם על ההתנחלויות הישראליות. סירוב זה פוגם מעיקרו בתפקידה כמתווכת לשלום. הצעירים ברחובות קהיר, תוניס ומקומות אחרים במזרח התיכון וצפון אפריקה מאוכזבים עמוקות וכועסים על המוסר הכפול שממשיך לשלוט. מדיניות כזאת, הסותרת את התקוות שנתלו בנשיא אובמה, אינה משרתת את מעמדה של ארה"ב באזור. למאמצים אמריקאים לסכל החלטה זו תהיה השפעה שלילת נוספת על תדמיתה של ארצם בעולם."

Gro Brundtland 

ד"ר גרו ברונטלנד, שהייתה ראש ממשלת נורבגיה בשנת 1993 כאשר הושגו הסכמי אוסלו בין ישראל לאש"ף, אומרת:

"כנושאת ונותנת הראשית של הרביעייה, על ארה"ב להנהיג באמצעות דוגמה אישית. יש לחתור לצדק לפלסטינים וביטחון לישראל גם יחד. כולנו מסכימים מזה שנים רבות שהמשך בניית התנחלויות הוא מכשול מרכזי לשלום."

יותר מ- 60% משטח הגדה המערבית אסורים כיום לבנייה פלסטינית, בעוד שבניית התנחלויות יהודיות בשטח הכבוש שמעבר לקו הירוק של 1967 ממשיכה בקצב.

Jimmy Carter 

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר, אשר ביקר באזור עם עמיתיו ה-Elders באוקטובר, מוסיף:

"השעה דוחקת כי הקרקע העומדת לרשות מדינה פלסטינית בת-קיימא מתמעטת במהירות. כל צמיחה של ההתנחלויות מקשה על השגת מדינה כזו. החלטת או"ם ברורה ופשוטה זו מתייחסת למכשול העיקרי למימוש אותה מדינה והשגת פתרון של שתי מדינות."

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close