SHARE:
 Statement

ה-Elders קוראים לנקוט גישה כוללת למען שלום ערבי-ישראלי

Share this:
admin
Tuesday, 19 October, 2010

הפלסטינים סובלים מפילוג וחוסר תמיכה אזורית. במדינות ערב הציפיות להצלחת שיחות השלום קלושות.כאשר שכנות אזוריות מביעות ציפיות נמוכות משיחות השלום הישראליות-פלסטיניות הנוכחיות, קוראים ה-Elders לפתח ולחמאס לכונן הנהגה פלסטינית אחידה וקוראים לתמיכה אזורית רבה יותר לחידוש משא ומתן על פתרון שתי מדינות.

חברי משלחת מטעם ארגון ה-Elders המבקרים במזרח התיכון, קוראים היום (שלישי) לנקוט גישה כוללת יותר לשיחות השלום הישראליות-פלסטינית. זאת - בעקבות דיונים עם אנשי ממשל, נציגי החברה האזרחית, אנשי עסקים ואנשים צעירים בעזה, במצרים ובסוריה. במהלך ביקורם באזור שמעו ה-Elders תכופות שהציפיות להצלחת סבב השיחות הנוכחי בין ישראל לרשות הפלסטינית בחסות אמריקאית נמוכות.

Mary Robinson

 

ראש משלחת ה-Elders לביקור במזה"ת, נשיאת אירלנד לשעבר מרי רובינסון, אומרת:

"דרושה תחושת דחיפות גדולה הרבה יותר. אנשים עייפים לאחר כעשרים שנות שיחות. הם אומרים לנו שוב ושוב שישנו דגש רב מדי על התהליך – אך דגש מועט מדי על התוצאות. הם שואלים את עצמם אם ארצות הברית והקוורטט מעוניינים יותר בניהול הסכסוך מאשר בפתרונו. כ-Elders, אנו מאמינים שפתרון שתי המדינות עשוי להוביל לשלום, אבל דרושה גישה הרבה יותר נמרצת וכוללת."

ה-Elders סבורים שיוזמת השלום הערבית היא בסיס איתן לשלום בר-קיימא. לבד משמיעת הדעות באזור על התהליך הישראלי-פלסטיני, ה-Elders דנו בסיכויי השלום בין סוריה לישראל עם הנשיא בשאר אל-אסד בדמשק. ה-Elders מאמינים שיש לחדש את המו"מ הסורי-ישראלי לשלום בהקדם האפשרי. יחד עם זאת, חשוב שהשיחות יתחילו כששני הצדדים יהיו מוכנים לכך. אין טעם להתחיל ולהיכשל שוב ושוב.

Jimmy Carter

 

לדברי נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר:

"חבריי ה-Elders עדכנו אותי על ביקורם בעזה – מה שאישש את חששי שמצבם של האנשים הנצורים שם מידרדר קשות. המצור הוא אחת ההפרות החמורות ביותר של זכויות האדם על פני כדור הארץ ויש להסירו לחלוטין. הציפיות להצלחת השיחות הנוכחיות בין ישראל לפלסטינים ברחבי האזור נמוכות מאוד. אחד מיסודות התקווה הוא לראות שהמצב משתפר, אבל המצב אינו משתפר. כיצד אפשר לצפות מאנשים חסרי תקווה להאמין בעתיד טוב יותר?"

אחד הנושאים המרכזיים בשיחות שקיימו ה-Elders באזור היה הצורך הדחוף שפתח וחמאס יציגו לעם הפלסטיני הנהגה מאוחדת. עיקר האחריות לפיוס היא של הצדדים המעורבים - אבל המצור על עזה והחרם הבינלאומי על חמאס מקשים עליהם. ה-Elders הביעו חשש שפתח וחמאס מתקוטטים על עניינים שוליים ועל מיקום השיחות, ולא על הנושאים הגדולים שיש לפתור. המחלוקות הפלסטיניות מועצמות על ידי הלחצים של כוחות חיצוניים.

Lakhdar Brahimi

 

אמר שר החוץ לשעבר של אלגי'ריה לחדר ברהימי:

"העם הפלסטיני משלם את מחיר המחלוקות בהנהגתם ובאזור. שיחות השלום בין הפלסטינים לישראל לא יגיעו לשום מקום עד שחמאס ופתח לא יפתרו את המחלוקות ביניהם. לדעתי דרושה תמיכה ערבית רבה יותר בפלסטינים, במקום שיריבויות יבואו לידי ביטוי בזירה הפלסטינית. החרם של הקהילה הבינלאומית על חמאס אינו מועיל. חמאס מייצג ציבור פלסטיני חשוב, בין אם מסכימים איתו או לא."

Ela Bhatt

 

 אילה בהט, חסידת גנדי הדוגלת במאבק לא-אלים, קראה לפלסטינים להיות יצירתיים יותר ולבטוח בעצמם בהתנגדותם לכיבוש.

"לא קל לדבר על אי-אלימות עם אנשים שצריכים להתמודד עם אלימות יומיומית. אבל אני מאמינה שהאנשים שפגשנו יכולים למצוא דרך לא-אלימה להתקדם. המפתח הוא ביטחון עצמי. עזה במיוחד נשלטת על ידי כוחות חיצוניים בעלי עוצמה. אם האנשים ייקחו על עצמם את הפיתוח ואת ההתנגדות הלא-אלימה, ויהפכו אותם לחלק מהאסטרטגיה שלהם, אלה שאוחזים בנשק ימצאו את עצמם בסופו של דבר מחוץ למשחק."


I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close