SHARE:
 Guest Blog

מגיע לנו דו-שיח, לא קיפוח

Share this:
admin
Wednesday, 1 December, 2010

כאזרחים ערבים בישראל אנחנו בעמדת נגישות ייחודית הן לחברה הישראלית והן לערבית. אנו דוברים ערבית ועברית, התחנכנו בבתי ספר ישראלים ואנו מבינים את מורכבות המצב הפוליטי. אבל במקום לתת לנו מקום ליד שולחן הדיונים, הממשלה הנוכחית מקדמת מדיניות המעמיקה את האפליה נגדנו.

האשמתו של יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שהנשיא לשעבר ג'ימי קרטר הוא "תומך חמאס" היא רק דוגמה נוספת לנכונותה של ממשלת ישראל הנוכחית להדביק תוויות ולהפריד, וחוסר נכונותה להיכנס לדו-שיח אמיתי עם מגזרים שונים בחברה שיש להם עניין בתהליך השלום.

משימתנו במוסאוא היא לקדם את זכויותיו של אחד ממגזרים אלה: האזרחים הערבים הפלסטינים של ישראל. למרות שאנחנו מייצגים 20 אחוז מאוכלוסיית ישראל, קולנו נעדר משיחות השלום הנוכחיות, היעדרות שלא זו בלבד שהיא מזיקה אלא אף עשויה להיות מסוכנת.

כאזרחים ערבים בישראל אנחנו בעמדת נגישות ייחודית הן לחברה הישראלית והן לערבית. אנו דוברים ערבית ועברית, התחנכנו בבתי ספר ישראלים ואנו מבינים את מורכבות המצב הפוליטי. אבל במקום לתת לנו מקום ליד שולחן הדיונים, הממשלה הנוכחית מקדמת מדיניות המעמיקה את האפליה נגדנו.

אם ממשלת ישראל אינה מצליחה למצוא דרך כדי ששישה מיליון אזרחיה היהודים יחיו בשלום עם 1.5 מיליון אזרחיה הערבים בתוך גבולותיה, כיצד נוכל לעשות זאת עם 400 מיליון תושבי המדינות הערביות השכנות?

מוטב לכל המעורבים שהממשלה תשנה את נימת דיבורה מגזענות ואפליה לעידוד דו-קיום ושוויון. כדי להשיג שלום בר-קיימא, עלינו לצאת מתפיסת עולם של חומות והפרדה לפתיחות וחיים בשלום במזרח התיכון.

למרבה הצער, ממשלה זו נוקטת מדיניות בתחומים רבים המניעה תהליכים בכיוון ההפוך. כיום, למרות שאנו מהווים 20 אחוז מהאוכלוסייה, רק 5 אחוז מתקציב המדינה מוקדש לפיתוח הרשויות הערביות. אדמות של ערבים מופקעות ואף ישוב ערבי חדש לא הוקם מאז 1948.

מנהיגינו הנבחרים נמצאים תחת מתקפה מתמדת בכנסת בעוד ששרים ישראלים יוצאים בהתבטאויות גזעניות ואלימות נגדנו ואינם משלמים על כך מחיר כלשהו. הצדק רחוק מלהיעשות בכמה מקרים של רצח אזרחים ערבים. ובנגב מוכרזים כפרים בדואים כ"בלתי מוכרים" על ידי הממשלה ונהרסים עד היסוד.

בנוסף לכל אלה עבר לאחרונה בממשלה תיקון "הצהרת הנאמנות" לחוק האזרחות. לבקש מאזרחים לעתיד להצהיר אמונים לאידיאולוגיה דתית כמוהו כדרישה ממהגרים לארצות הברית להישבע נאמנות למדינה נוצרית; דרישה כזאת סותרת את עקרונות היסוד של הדמוקרטיה.

דוגמה נוספת של הניסיון לגרום לניכור הציבור הערבי היא התבטאות שר החוץ ליברמן לאחרונה על חילופי אוכלוסין. כחלק מפתרון עתידי של שתי מדינות הציע שר החוץ להעביר חלק מאוכלוסיית ישראל הערבית למדינה הפלסטינית החדשה כשתקום בתמורה לפינוי הישובים הישראלים מהגדה המערבית. הצעותיו לווו בתרגיל צבאי רחב-היקף בו התכוננו כוחות הביטחון להפגנות אלימות של ערבים בעקבות הסכם חילופי אוכלוסין. דיבורים ופעולות כאלה אינה מועילים; הם משמשים רק לליבוי פחד ואלימות.

אנו אזרחי ישראל הפלסטינים מבקשים שוויון זכויות כאזרחי מדינה זו. אנו מבקשים שהממשלה תעגן זכויות אלה בחוקה הישראלית. אנחנו אומרים: אל תפקיעו את אדמתנו ואל תהרסו את בתינו; תנו לרשויות המקומיות שלנו חלק הוגן בתקציבי הפיתוח של המדינה; אפשרו לנו לשמר את תרבותנו ומסורותינו; ותנו לנו מושב ליד שולחן הדיונים בתהליך השלום. אנחנו נמצאים בעמדה ייחודית לתקשורת בין העם הישראלי והפלסטיני ואיננו רוצים שיתעלמו מאיתנו.

מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל הוא ארגון בלתי-ממשלתי ללא כוונת רווח הפועל להשגת שוויון לערבים הפלסטינים אזרחי ישראל. למידע נוסף ראו: http://www.mossawacenter.org.

Views expressed are those of the author and do not necessarily represent those of The Elders or The Elders Foundation.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close