SHARE:
 Opinion

מפגינים בלתי אלימים בכפרים הפלסטינים מובילים דרך חדשה

Share this:
admin
Monday, 15 February, 2010

ג'ימי קרטר מעלה על נס את אומץ ליבם של הפעילים המשתתפים בהפגנות הלא-אלימות בגדה המערבית וטוען שתגובת השלטונות הישראלים נוגדת את משפט זכויות האדם הבינלאומי.

נרשמה עלייה מדאיגה במעצר פעילים המעורבים במחאה בלתי-אלימה נגד מכשול ההפרדה בין הגדה המערבית לישראל. מאז חודש מאי 2008 נעצרו 140 פעילים בנעלין ובילעין, שני כפרים שהגדר עוברת דרכם. רוב העצורים הם פלסטינים, אבל גם מפגינים ישראלים וזרים נתונים למעשי תגמול ישראליים.

פגשנו כמה ממנהיגי המחאה בבילעין בחודש אוגוסט שעבר, כשביקרנו בגדה המערבית ובישראל עם עמיתינו ה- Elders, דזמונד טוטו, אילה בהט, גרו ברונדטלנד ופרננדו אנריקה קרדוזו. התרשמנו מרצינותם של מנהיגי המחאה וממחויבותם לאי-אלימות. לבילעין במיוחד יצא שם בזכות היצירתיות הפוליטית שהיא מפגינה.

בכל יום שישי בחמש השנים האחרונות צועדים פעילים פלסטינים, ישראלים ובינלאומיים בשקט מבילעין אל גדר ההפרדה המנתקת את הכפר מיותר מחצי מאדמותיו ועצי הזית שלו. לפעמים צועדים עם המפגינים עורכי דין ישראלים צעירים לזכויות אדם, שמסייעים לפלסטינים להביא את תביעותיהם בפני בתי המשפט הישראלים, בהצלחה ניכרת. צה"ל החל זה עתה לבצע עבודות להזזת הגדר על פי צו בג"ץ משנת 2007. הגדר משפיעה על יותר מ- 170 כפרים בגדה המערבית. היא מספחת אדמה ושדות פלסטינים פורים מעבר לקו הירוק, ועוררה התנגדות עממית במקומות רבים.

בעוד שההפגנות הפכו למוקד של פעילות פוליטית פלסטינית בלתי-אלימה, צה"ל מגיב לעיתים קרובות בכוח, תוך שימוש בגז מדמיע, כדורי גומי, רימוני הלם, זרנוקי מים ולעיתים ירי חי. יש מפגינים שמשליכים אבנים, וכמה חיילי צה"ל נפצעו מהן, אבל מאז 2004 פצע צה"ל 1800 מפגינים נגד הגדר והרג 19.

אנו מודאגים במיוחד מכך שעבדאללה אבו רחמה, מתאם הוועדה העממית נגד הגדר וההתנחלויות בבילעין, נעצר בפשיטה לילית ב- 10 בדצמבר בשנה שעברה, ומואשם בהסתה, זריקת אבנים, וארגון והשתתפות בצעדות בלתי-חוקיות. הוא מואשם גם באחזקה בלתי-חוקית של תרמילי רובה M-16 משומשים, רימוני גז והלם, אשר, על פי כתב האישום, "הנאשם ושותפיו השתמשו בהם לתערוכה המציגה את האמצעים בהם משתמשים כוחות הביטחון."

אבו רחמה הוא מורה בגיל העמידה המתנגד לאלימות, ובכלל זה זריקת אבנים. בקשתו להשתחרר בערבות סורבה והוא יישאר בכלא עד שיתחיל משפטו. כשביקרנו בבילעין, הוא הראה לנו את האנדרטה לחברו באסם אבו רחמה, שנהרג באפריל 2009 כשפגע בו רימון גז צה"לי בחזהו.

מחמד ח'טיב, חבר ועמית של אבו רחמה בבילעין, נעצר ב-28 בינואר. הוא הוכה באכזריות על ידי חיילים תוך כדי פשיטה לילית בספטמבר. באוגוסט נעצר ח'טיב והואשם אבל ההאשמות בוטלו לאחר שח'טיב הוכיח שהיה מחוץ לארץ, בקלדוניה החדשה, בזמן העבירה שיוחסה לו.

מחמד השתחרר בערבות ב-3 בפברואר, בתנאי שלא ישתתף בהפגנות השבועיות ושיגיע לתחנת המשטרה הישראלית הקרובה בכל יום שישי. בליל שחרורו נעצרו עוד שלושה אנשים בבילעין: התושב והפעיל אברהים בורנאט, צלם העיתונות המקומי חמדה אבו רחמה ועיתונאי מארה"ב. שני העיתונאים שוחררו לאחר 12 שעות – האמריקאי שוחרר בתנאי שלא יחזור לגדה המערבית תוך 15 יום (ולא – יגורש). אברהים בורנאט נשאר בכלא.

אירועים דומים התרחשו בנעלין, כפר נוסף בגדה המערבית המקיים הפגנות קבועות נגד הגדר. ב- 12 בינואר שוב פשטו כוחות צה"ל על הכפר לפנות בוקר ועצרו את המתאם המקומי של הוועדה העממית, אברהים עמירה, יחד עם שני פעילים נוספים החשודים בארגון הפגנות. גם הם מואשמים בהסתה, זריקת אבנים וארגון והשתתפות בצעדות בלתי חוקיות, ועודם במעצר.

ב- 13 בינואר שוחרר מחמד עותמאן, חבר בולט במאבק נגד החומה הדוגל באי-אלימות, מהכפר ג'יוס, לאחר מעצר מינהלי של ארבעה חודשים, בהם הוחזק בלא אישומים.

השיטות המופעלות נגד פעילים אלה נפוצות במצבים בהם כוח חזק עומד מול מתנגדים פוליטיים חלשים ממנו אך נחושים. הן כוללות שימוש בכוח מופרז; חיפושים ופשיטות מפחידות על משפחות וישובים שלמים, בייחוד בלילה; האשמה באישומים פליליים כבדים נגד פעילים בגין עבירות קלות יחסית; והשימוש בסמכויות מנהליות כדי להאריך מעצר בלא כתבי אישום.

החוק הבינלאומי אוסר מעצרי ומאסרי שווא. האו"ם ובית המשפט הבינלאומי לצדק הכריזו שחלקים מהחומה החודרים לגדה המערבית מעבר לקו הירוק הם הפרה של החוק הבינלאומי. בתי המשפט של ישראל עצמה קבעו שחלק מדרישות תושבי הכפרים הפלסטינים אינן בלתי-סבירות.

ככל שנמשכות ההפגנות, הניסיונות להשתיקן לא יקדמו את השלום. ההיסטוריה מלמדת שהמדוכאים שלא בצדק הם אלה שבסופו של דבר גוברים. הסכנה היא שעד שיגיע הצדק, הפלסטינים שנשללת מהם אפשרות ההפגנה הבלתי-אלימה ישובו לנקוט אלימות. אבו רחמה, ח'טיב, עמירה, עותמאן והפעילים האחרים מראים לפלסטינים ולישראלים דרך אחרת. להם ולתושבי בילעין, נעלין והכפרים האחרים הנפגעים מהחומה מגיעה תמיכה מלאה במאבקם הבלתי-אלים.

נשיא ארה"ב לשעבר ג'ימי קרטר ונשיאת אירלנד לשעבר מרי רובינסון הם חברי ה-Elders www.theElders.org

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close