SHARE:
 Guest Blog

מצב שבו כל הצדדים מרוויחים: תוכניות הפיתוח עבור סילוואן, מזרח ירושלים

Share this:
admin
Friday, 10 December, 2010

שיחתי עם הנשיא ג'ימי קרטר על מורכבותה של ירושלים לימדה אותי שגם מי שיש לו ידע רב עוד לא יודע הכול. מה שהפריע לי ביותר היו השקפותיו של הנשיא קרטר על תוכניותיו של ראש העירייה לגבי שכונת גן המלך במזרח ירושלים, הידועה בערבית בשם סילוואן.

היה לי העונג להכיר את ה-Elders לפני שבוע. ניהלנו שיחה עמוקה על מגוון נושאים; למדנו מהם ואני מאד מקווה שגם הם למדו מאיתנו. הייתה זו זכות של ממש.

שיחתי עם הנשיא ג'ימי קרטר על מורכבותה של ירושלים לימדה אותי שגם מי שיש לו ידע רב עוד לא יודע הכול. מה שהפריע לי ביותר היו השקפותיו של הנשיא קרטר על תוכניותיו של ראש העירייה לגבי שכונת גן המלך במזרח ירושלים, הידועה בערבית בשם סילוואן.

כמי שגר בירושלים ופעיל פוליטית, אנו מאמין בכל לב שתוכניתו של ראש העירייה בגן המלך היא פתרון מצוין לבעיות של אזור חשוב זה, מצב שממנו בחרו ראשי העירייה לפני ניר ברקת להתעלם.

הבניה בגן המלך אסורה לפי החוק: לא חוקים עירוניים, לא החלטותיה של ועדה זו או אחרת, אלא חוקי מדינת ישראל. למרות איסור זה נבנו 88 בתים בלתי-חוקיים בגן המלך ונגד רובם תלויים ועומדים כיום צווי הריסה.

בבתים לא-חוקיים אלה חיות משפחות בתנאים קשים מאד. חלק מהבתים נבנו ללא יסודות הולמים, בלי תשתיות מים, חשמל או ביוב; אחרים נבנו הישר מעל צינורות ביוב. רובם עלולים להתמוטט בכל יום.

לראשונה בהיסטוריה של ירושלים מציע ראש עיר להכשיר 66 מתוך אותם 88 בתים לא-חוקיים, בעוד שלתושבי 22 בתים יותר לבנות באופן חוקי באזורים אחרים.

לפני שצועקים ומתנגדים לתוכנית עלינו להבין שיש שלוש דרכים להתמודד עם המצב. הראשונה היא לפנות את כל האזור; להרוס את 88 הבתים הלא-חוקיים לפי תוכנית הבנייה העירונית ולקיים את צווי בית המשפט ולעבור לסדר היום. אילו היה ברקת פירומן ימני קיצוני כפי שמתארים אותו, היה לו קל הרבה יותר לבחור בחלופה זו.

החלופה השנייה היא להמשיך במה שהפך למסורת של ממשלות ישראל ועיריות ירושלים לדורותיהן: לקבור את הראש בחול ולקוות שפתרון פלא יופיע יש מאין.

אבל ברקת בחר באומץ לב ובכנות בחלופה שלישית, המאזנת בין הצרכים השונים באזור: ההכשרה חסרת התקדים של 75 אחוזים מהבתים שכבר עומדים בגן המלך. הוא גם מציע להביא לרמה המקובלת – לראשונה – את התשתית העירונית: הוא הבטיח לשפר את הכבישים, הביוב, החשמל ושירותים מקומיים אחרים.

הנשיא קרטר התלונן בפני: מעולם לא היו מבני ציבור באתר, כגון בתי-ספר וגני ילדים. אך בתוכנית החדשה ברקת מציע לבנות כיתות, גני ילדים, אולם התעמלות, מרכז לבריאות המשפחה, חנייה תת-קרקעית ושירותים רבים אחרים שמעולם לא היו לתושבי גן המלך ושמן הסתם גם לעולם לא יהיו להם אם נמשיך לקבור את הראש בחול.

בנוסף על כך יאשר ברקת את בנייתן של מסעדות, וחנויות מזכרות ואמנות לטובת התושבים, במטרה להפוך את המקום לאתר תיירות עולמי. הוא קרא לתוכנית מצב win-win, שכל הצדדים מנצחים בו, ואני מסכים אתו.

אילו היו אלה הממהרים לבקר את התוכנית אמיצים כמו ניר ברקת, האיש שאנחנו אוהבים לשנוא, הם היו מבינים את מה שתושבי גן המלך כבר מבינים אך מפחדים להודות בו: תוכנית זו היא הדבר הטוב ביותר שהיה יכול לקרות לשכונה ולתושביה, אותם התושבים שאנחנו בדרך כלל שוכחים מקיומם. בצביעותנו, פתאום כולנו בישראל, בארה"ב ובכל העולם, נזכרים באנשים אלה החיים בדלות מבישה על חלקת הנדל"ן החשובה ביותר בישראל.

אני מאמין שתוכנית ראש העיר ברקת עבור גן המלך היא תוכנית טובה למדי. הגיע הזמן שנוריד אחת ולתמיד את מסכותינו הפופוליסטיות ונפסיק לומר את מה שכולם אוהבים לשמוע, שנביט על האמת ונקרא לה בשמה. אני מקווה שכולנו נעשה כן לפני שיהיה מאוחר מדי.

חיליק בר הוא חבר מועצת העיר ירושלים והמזכיר הכללי הנבחר של מפלגת העבודה הישראלית.

Views expressed are those of the author and do not necessarily represent those of The Elders or The Elders Foundation.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close