SHARE:
 Guest Blog

מרימים את המוראל: המאבק הארוך של ההתנגדות הלא-אלימה

Share this:
admin
Monday, 9 November, 2009

אמילי שייפר, עורכת דין אמריקאית-ישראלית המתמחה בנושא זכויות האדם, ליוותה את האלדרס בביקורם בכפר הפלסטיני בילעין בגדה המערבית. כאן היא מתארת איך תושבי הכפר משתמשים במחאה לא-אלימה כדרך להתנגד למעשי הברוטליות של החיילים הישראלים.

אין לי מילים לתאר את הכבוד והעונג שהיו לי ללוות את ה-Elders בביקורם בבילעין. חשוב מכך הרושם שהם השאירו על הכפר ועל מנהיגי תנועתו האמיצה והלא-אלימה נגד הכיבוש.

כשנפרדנו באותו יום חמישי בבוקר, נשארתי בכפר וישבתי עם מחמד ח'טיב ועבדאללה אבו רחמה מהוועד העממי של בילעין נגד הגדר ונגד ההתנחלויות, במאי הסרטים והפעיל הישראלי שי פולק ועוד כמה אנשים שאיתם נפגשו ה-Elders. אף אחד מהם לא הצליח לכבוש את התלהבותו מהביקור, ונראה כאילו שהברק חזר לעיניהם. חודשים לא ראיתי אותם כה מחוזקים ומלאי תקווה.

למרבה הצער לא פסקו הפשיטות הליליות והמעצרים של הצבא הישראלי והכפר נשאר במתח. אירועים אלה הגיעו לשיא לפני כמה שבועות כאשר מחמד ח'טיב הוכה קשות על ידי חיילים במהלך חיפוש מופקר אחר עבדאללה אבו רחמה בביתו. לאחר שאשתו של עבדאללה, מאג'דה, מסרה להם שהוא לא בבית, החיילים שברו את דלתות ביתם והחלו להפוך אותו כשהם מחפשים בכל מקום, ממגירות עד ארונות ועד חדרי ילדים, ומחרימים כרזות, דגלים ועוד חומרי דפוס.

בינתיים קיבל מחמד ח'טיב קריאה לעזרה מאשתו של עבדאללה וחש מיד לעזרתה. כשנכנס לבית והציג את עצמו כמזכיר וועד הכפר נלקח מחמד על ידי קבוצת חיילים לחדר מוסתר מעט מעיני תושבי הכפר שהתגודדו במקום והוכה נמרצות בפניו, חזהו וגבו. ברגע מסוים איים אחד החיילים על חייו: "אם לא תפסיק את ההפגנות בבילעין יהיה גורלך כשל באסם." הכוונה הייתה לבאסם אבו רחמה, שנורה עם רימון גז מדמיע ונהרג במהלך הפגנה בחודש אפריל.

מחמד אושפז באותו הלילה אך שב לביתו כעבור כמה שעות, ולמרות כאבים קשים בפנים ובחזה הצליח להעיד ולהגיש תלונה נגד תוקפיו למצ"ח. בדרך כלל מובילות תלונות כאלה למבוי סתום, וזו לא הייתה הפעם הראשונה שמחמד ואחרים בכפר הגישו תלונות ביודעם שזו פעולה יותר חשובה מבחינה סימלית ממה שהיא עשויה להוביל להגשת כתב אישום. אך להפתעת כולנו, לפני כשבועיים נעצר אחד החיילים בחשד שהיכה את מחמד ובשבוע שעבר הוגש נגדו כתב אישום. אנו מקווים שהחקירה והמשפט יחשפו את שמות האחרים ושכולם ייתנו את הדין על המעשה הנתעב.

ביקרתי אצל מחמד כמה פעמים מאז התקיפה. כיום, שבועות לאחר האירוע, הוא עוד סובל מכאבי חזה ובטן אך מצבו השתפר מעט. כשאנחנו מדברים על התקיפה ועל האיום על חייו, הוא אומר לי, כפי שאני מתארת לעצמי שאמרו כל כך הרבה גיבורים של מאבקים לא-אלימים למען הצדק והשוויון לפניו, שאינו חושש לחייו. מה שמדאיג אותו הוא האובדן ההדרגתי של התקווה בכפר, אפיסת הכוחות האיטית, ולבסוף סיום המאבק. ויותר מכל הוא חושש לארבעת ילדיו הצעירים. בנו ח'אלד בן השלוש מעיר אותו בלילות עם סיוטים, מרטיב את המיטה וכבר אינו הילד העליז והשובב שהיה רק כמה חודשים קודם. אשתו של מחמד מספרת לי שבעוד שפעם הייתה מחכה ללילה כזמן של שקט, מנוחה ורוגע, כיום היא הייתה רוצה שלא יהיה בכלל לילה. רדת הלילה היא הרגע ממנו היא חרדה כול יום.

יהיו אשר יהיו הנימוקים המשפטיים שיצר הצבא הישראלי לשימושו בשיטות אלימות לפיזור הפגנות ולפשיטות מעצר ליליות, לא יכול להיות כל צידוק חוקי או מוסרי להתקפה על מחמד, להריגת באסם או להתערבות הנמשכת בחיים התקינים ממנה סובל כל הכפר ובמיוחד הילדים. הצבא הגיע לרמה חדשה של אלימות והתעלמות מזכויות אדם, כבוד וחיים, ויש לשים לכך קץ.

בילעין זקוקה לתמיכה ציבורית בתנועתה הלא-אלימה נגד הכיבוש כמו גם לגינוי ציבורי של תגובת הצבא הישראלי אליה. אני מציעה את עזרתי בכל דרך אפשרית ומזמינה גם אתכם לעשות זאת. www.bilin-village.org

אמילי שפר, מומחית לכפר בילעין, היא עורכת דין אמריקאית וישראלית לזכויות אדם החיה בתל אביב ועובדת במשרד עורך הדין מיכאל ספרד. מזה 10 שנים פועלת אמילי הן בישראל והן בארה"ב למען צדק חברתי וזכויות אדם, בתחומי הדיור, הבריאות וזכויות מגדריות, ולאחרונה מתמקדת בשטחים הפלסטינים הכבושים.

הן כחברה בצוות המשפטי המייצג את בילעין מאז שנת 2006 והן כמשתתפת בתנועת ההתנגדות הלא-אלימה שלו, אמילי ייצגה את בילעין במספר פורומים בינלאומיים, כולל פאנלים בכנסים על זכויות אדם באירופה ובאפריקה.

Views expressed are those of the author and do not necessarily represent those of The Elders or The Elders Foundation.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close