SHARE:
 Opinion

משאל עם יביא שלום

Share this:
Anonymous
Friday, 13 September, 2013

"ההיסטוריה מלמדת אותנו, שמנהיגים גדולים עשויים להוכיח גמישות ולעשות את הפשרות הנדרשות כאשר העם שהם עומדים בראשו רואה בשלום צורך ברור". ג'ימי קרטר

הייתי בבית הלבן לפני 20 שנה, כשנחתמו הסכמי אוסלו. הצלחת המתווכים הנורווגים נתנה למיליוני ישראלים ופלסטינים תקווה, שהשלום ינצח סוף סוף. לדאבון הלב, לא היתה התקדמות של ממש מאז 1993; לעומת זאת, רבו העיכובים והמכשולים. ואולם סבב השיחות החדש בחסות שר החוץ האמריקאי, ג’ון קרי, מעודד.

לאחר מפגש של כמה מחברי The Elders עם קרי בחודש יולי, ולאחר מכן עם מנהיגים פלסטינים בכירים, התעוררה בנו אופטימיות זהירה, אך עם זאת העלינו כמה שאלות: האם יהיו ארצות הברית והצדדים בשיחות מוכנים לקבל החלטות קשות ולשלם את המחיר הפוליטי הכרוך בכך? האם תוותר ישראל על ההתנחלויות בשטחים הפלסטיניים, כולל מזרח ירושלים? האם יסכימו הפלסטינים לקבל פיצויים תמורת ויתור על זכות השיבה? האם תהיה ארה”ב מתווכת הוגנת, ולאו דווקא תומכת בישראל? האם יצליחו הארגונים הפלסטיניים להתאחד ולקיים בחירות?

The Elders meet with John Kerry

ארנסטו סדייו, לחדר ברהימי וג'ימי קרטר מה-Elders נפגשים עם ג'ון קרי, יולי 2013

ברור שהנושאים והנותנים אינם מסוגלים להשיב על השאלות האלה ולקבל החלטות סופיות על פי רצונם, אולם הכפפת ההסכם להחלטת העמים שלהם, באמצעות משאל עם, תקל עליהם לעשות את הוויתורים הדרושים. שמנו לב לעניין הזה בפגישותינו הקודמות עם מנהיגי החמאס. הללו הצהירו בפומבי, כי יקבלו הסכם שמנהיג פתח נשא ונתן עליו, אם בני עמם יאשרו אותו בהצבעה חופשית והוגנת. מעודד לראות, שראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס הבטיחו להביא כל הסכם להצבעת העם. אני משוכנע, כי שני הצדדים יאשרו הסכם שלום מאוזן.

הן עבאס והן נתניהו זקוקים למשאל עם כדי להשיג את הגמישות והלגיטימיות הדרושות לגיבוש הסכם. נתניהו הוא במיעוט בקואליציה השמרנית שלו, בהסכמתו לשיחות שלום מתוך הבנה שגבולות הקבע יתבססו על גבולות 1967. עבאס נמצא במיעוט בקרב המנהיגות הפלסטינית בהחלטתו להיכנס למשא ומתן על שלום בעוד הבנייה בהתנחלויות, הנחשבת לבלתי חוקית על פי החוק הבינלאומי, ממשיכה להתקדם בקצב מואץ.

עוד גורם חשוב ומכריע הוא התמיכה שהעניק שר החוץ קרי ליוזמת השלום הערבית שהציע מלך סעודיה עבדאללה כשהיה עדיין נסיך הכתר. הצעה זו זכתה לאישורן של 22 המדינות החברות בליגה הערבית ב–2002, ולימים לאישורן של 35 מדינות החברות בארגון לשיתוף פעולה איסלאמי, שגם איראן חברה בו. יוזמת השלום הערבית הנוכחית מציעה נירמול של היחסים בין ישראל לעולם הערבי, בתמורה לנסיגה משטחים שנכבשו ב–1967, תוך שינויי גבול קטנים והחלפת שטחים. לישראל יש בכך, לפחות, משום הבטחה לשלום ולקשרים מסחריים נורמליים עם האומות שאישרו את התוכנית.

סקרים מראים, שהתנאים הבסיסיים של ההצעה הערבית אינם מוכרים באמת לציבור בישראל. אולם עולה מהם גם, שברגע שהישראלים יידעו מה תוכנה - רובם יקבלו בברכה הסכם על פי תנאיה. הדבר עשוי לעודד את נתניהו, שדיבר על הצורך לקבל את הסכמת העם בישראל. ובמלותיו: “השלום עם שכנינו מחייב שלום בתוכנו. הדרך להבטיח שלום בתוכנו היא באמצעות משאל עם”.

מנהיגים ישראלים בעבר קבעו תקדימים חשובים לקראת הסכם שלום עתידי עם הפלסטינים - אפילו מנהיגים שאולי לא ציפו שיעשו זאת, כמו מנחם בגין, יצחק רבין, אהוד אולמרט, ואפילו אריאל שרון. כשתיווכתי בהסכמי קמפ־דייוויד בין ישראל למצרים ב–1978 הרגשתי, שהמשלחת הישראלית בכללותה מוכנה להגיע להסכם יותר מאשר ראש הממשלה בגין. אני משוכנע, ששיחת הטלפון לשרון, אז דמות ימנית חזקה בממשלתו, שיכנעה את בגין לקבל את הצעת השלום.

יש מקבילות למצב היום. מנהיגים רבים בישראל נכונים לשיחות שלום יותר מנתניהו עצמו, אבל נתניהו יודע ששלום עם הפלסטינים, שיהיה מבוסס על שתי מדינות ריבוניות החיות זו לצד זו בשלום, הכרחי לשימור האופי היהודי והדמוקרטי של ישראל. ההיסטוריה מלמדת אותנו, שמנהיגים גדולים עשויים להוכיח גמישות ולעשות את הפשרות הנדרשות כאשר העם שהם עומדים בראשו רואה בשלום צורך ברור.

הסכמי שלום היו אפשריים ב–1978 וב–1993, והם עדיין אפשריים כיום, אבל הזמן הולך ואוזל, ויהיה צורך לקבל החלטות קשות בקרוב מאוד. כמו לפני 35 שנה, תפקיד ארה”ב כמתווכת הוגנת וחסרת פניות יהיה חיוני להצלחת השיחות הנוכחיות. אישור העסקה במשאל עם יבטיח את הסכמת שני העמים, ויביא גם לתמיכה בינלאומית ולניצול מיטבי של הזמן היקר שעוד נותר.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close