SHARE:
 Guest Blog

עזה: האמיתות הפשוטות שאין מספרים עליהן

Share this:
admin
Saturday, 16 October, 2010

משבר המשפיע על כל היבט מחיי הפרט והכלל בעזה. ג'ון גינג, מנהל פעילות אונרווא בעזה, מתאר את השפעתו ההרסנית של המצור.

"הפחדנות שואלת: 'האם זה בטוח?' הכדאיות שואלת: 'האם זה נבון?' הגאווה שואלת: 'האם זה פופולארי?' אבל המצפון שואל: 'האם זה ראוי?' ומגיע הרגע שבו עליך לנקוט עמדה שאינה בטוחה ואינה נבונה וגם אינה פופולארית, אבל עליך לנקוט אותה בגלל שמצפונך אומר לך שהיא ראויה." כך אמר מרטין לותר קינג לפני ארבעה עשורים.

אני שמח שה-Elders שבים לעזה כדי לראות ולספר על כמה אמיתות פשוטות שאין מספרים עליהן. האמת שכל אחד מ- 800,000 ילדי עזה יודע שאנו נמצאים בשנתו הרביעית של מצור בלתי-חוקי, בלתי-אנושי ובלתי-מועיל המכוון נגד 1.5 מיליון אזרחים חפים מפשע.

במקום להתמודד עם העובדות הפשוטות בשטח, יש התעלמות או התכחשות למציאות והדיון נסוב על השאלה אם יש משבר הומניטרי או לא ואם הקלה או שינוי במעשה הלא-חוקי הם מענה הולם. הרשו לי לומר חד-משמעית: יש משבר והוא גדול הרבה יותר מ"משבר הומניטרי"; יש משבר המשפיע על כל היבט של החיים הציבוריים והפרטיים בעזה.

כפי שיתגלה ל-Elders, תשתית המים והביוב נמצאת במצב של קריסה, כאשר 80 מיליון מטר מעוכבים של מי ביוב מוזרמים לים התיכון מדי יום; 90% מהמים אינם ראויים לשתייה לפי התקן של ארגון הבריאות העולמי; הם יראו גם את העוני ואת הרמות המזעזעות שי תלות בסיוע, כאשר 80% מהאוכלוסייה תלויה בתרומות מזון של האו"ם. אכן, החנויות מלאות במוצרי צריכה, כיום מישראל ולא מהמנהרות, אבל למעטים בלבד יש היכולת לרכוש אותם כאשר האבטלה בשיאה, 95% ממפעלי המגזר הפרטי סגורים והאיסור על ייבוא וייצוא מסחרי עודנו במלא תוקפו.

כתוצאה מכך ומגורמים אחרים נואשו 100% מהאזרחים החפים מפשע מהפער בין הרטוריקה הפוליטית של הקהילה הבינלאומית וסירובה לפעול לקיום החוק הבינלאומי, כולל אי-אכיפת החלטת מועצת הביטחון 1860 שהתקבלה בינואר 2009. אף לא בית ספר אחד נבנה בעזה במשך ארבע שנים, כאשר לא ישראל ולא מצרים אפשרו את כניסת חומרי הבניין הדרושים וממשלות הקהילה הבינלאומית לא מסכימות להביאם דרך הים. התוצאה היא 40,000 ילדים שנמנע מהם חינוך בבתי הספר של האו"ם בגלל מחסור בכיתות.

לאחרונה הכריזו רוב מנהיגי העולם שהמצב בעזה אינו בר-קיימא, ויש להודות להם על כך. אך למרבה הבושה, היה דרוש מותם הטראגי של פעילים במשט כדי לחולל רמה חדשה זו של בהירות ונחישות פוליטיים. עבור רובנו בעזה, ברור כעת שהמצור הבלתי-חוקי יגיע לקיצו, בדיוק כפי שסופו של כל מצור בהיסטוריה האנושית היה ליפול. אך השאלה היא מתי וכמה סבל ואלימות עוד יתחוללו עד אז.

ברור כשמש שהשינויים שמטרתם רק להקל את הלחץ המדיני על אלה המטילים את הסגר או רוצים לתרץ חוסר פעילות מצד הקהילה הבינלאומית, אך אינם משנים את רמת התלות בסיוע, העוני והייאוש, לא יביאו את הביטחון והשלום. כמו כן יש לפעול לסיום כל האלימות מעזה המכוונת נגד ישראל, ולשחרר את גלעד שליט ואת העצירים הפלסטינים המנהליים מבתי הכלא הישראלים, ובהם למעלה מ-300 ילדים.

מזה זמן רב מדי אנו במזרח התיכון צועדים בדרך החרטה המתמדת וההזדמנויות המתרחקות. התקווה מצויה כמו תמיד בפוטנציאל החיובי של האנשים הפשוטים ובמיוחד הילדים. החדשות הטובות הן שב- 800,000 ילדים גלום שפע של פוטנציאל חיובי. השאלה אם הוא יתממש או לא תלויה בניצחון האמת על התעמולה והחוקיות על האי-חוקיות. על הכף תלוי גורלם של ילדים הרחק מעבר לגבולות עזה.

ג'ון גינג הוא מנהל המבצעים בעזה של סוכנות הסעד והתעסוקה לפליטים פלסטינים של האו"ם, אונרוו"א. בעבר הוא שירת במשלחות השכנת שלום במזרח התיכון, אפריקה והבלקנים; עמד בראש העמותה האירית "מטרה" ברוואנדה, זאיר וטנזניה מיד לאחר רצח העם ברוואנדה; שירת כראש מטה הארגון לביטחון ולשיתוף פעולה באירופה בבוסניה הרצוגובינה. גינג נכנס לתפקידו באונרוו"א באחד בפברואר, 2006, חמישה ימים אחרי שחמאס זכה ברוב המושבים בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית. הוא אחראי על תוכניות הפיתוח של אונרוו"א וכן על מתן סיוע המוניטרי ל- 1,000,000 פליטים.

Views expressed are those of the author and do not necessarily represent those of The Elders or The Elders Foundation.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close