SHARE:
 Opinion

על המנהיגים הפלסטינים לשים את מטרתם הלאומית בראש

Share this:
jonathan
Tuesday, 23 August, 2011

מאחר שהסכם הפיוס בין פתח לחמאס לא הניב עד כה שינוי משמעותי עבור רוב הפלסטינים, טוען לחדר ברהימי שעל הצדדים להתחייב לפעול יחדיו לשיקום עזה,לקיים בחירות אמינות ולדבר בקול פלסטיני אחד במישור הבינלאומי.

הסכם האחדות שנחתם בין הפתח לחמאס בקהיר בחודש מאי היה הצעד הראשון ההכרחי לקראת חידוש הלגיטימיות העממית של ההנהגה הפלסטינית. הייתה מאז התקדמות מסוימת, כששני הצדדים מסכימים לשחרר את כל האסירים הפוליטיים שלהם עד סוף חודש הרמדאן באוגוסט. אך אם לא יצליחו פתח וחמאס לפעול יחד כדי לפתור את הבעיות הרבות שנותרו בעינן, העם הפלסטיני הוא שימשיך לסבול.

בכל פעם שאני פוגש פלסטינים אני שומע את אותו המסר: מה שהפלסטינים רוצים הוא סיום הכיבוש. כן, הם רוצים זכויות אדם, כן, הם רוצים דמוקרטיה, אבל הדרישה שעליה נשען כל השאר היא הדרישה להגדרה עצמית, לסיום הנישול האכזרי והשלטון הזר על אדמת פלסטין. חזון המדינה הפלסטינית העצמאית דורש לא רק את סיומה של מדיניות הביתור הישראלית וחיבור מחדש של הנתק הגיאוגרפי בין רצועת עזה, הגדה המערבית ומזרח ירושלים, אלא גם אחדות פוליטית שאותה לא הצליחו הפלגים הפלסטינים להשיג עד כה.

צעד ראשון לקראת אחדות

ההסכם בין פתח לחמאס הבטיח לסלול את הדרך לפיוס ביניהם, כמו גם לאיחוד הסמכות המדינית בגדה המערבית ובעזה. זה היה הסכם מעשי בעל מטרות ברורות: לאפשר את שיקום עזה ולהיערך לבחירות חדשות למועצה המחוקקת ולנשיאות ברחבי השטח הפלסטיני הכבוש בשנת 2012. שני הדברים מתאחרים איחור משווע.

פלסטינים וידידיהם בכל מקום קידמו התפתחות זו בברכה. הפלגנות שאפיינה את ההנהגה הפלסטינית נמשכה זמן רב מדי וחדרה לכל תחומי החיים הציבוריים, כשהיא מנציחה חלוקות ישנות או יוצרת חדשות בקרב העם הפלסטיני. בזירה הבינלאומית פגע חסרונו של קול פלסטיני מאוחד במידה חמורה באמינותם של הפלסטינים וביכולתם לשאת ולתת.

אך מעט השתנה בשטח

למרבה הצער, עבור רוב הפלסטינים ההסכם טרם מתבטא בשיפורים של ממש. ביקרתי בעזה עם ה-Elders באוקטובר 2010 ושמעתי מכל מגזרי החברה – סטודנטים, נשים, פעילים, מנהיגים עסקיים וכן גם מנהיגים פוליטיים – על תסכולם מהעוני וחוסר ההזדמנות בעזה. אך כעבור למעלה מתשעה חודשים עדיין חיים העזתים בתנאים מחפירים; עדיין אין תוכנית שיקום. המצור הישראלי הלא-חוקי ממשיך לנתק את תושבי עזה מהעולם החיצוני, להגביל את תנועתם ולמנוע מהם להתחבר אפילו עם אחיהם הפלסטינים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. למושג "אחדות פלסטינית" לא תהיה משמעות אמיתית עבור פלסטינים מהשורה אלא אם כן היא תשיא להם תשואה אמיתית: חינוך, תנועה, פרנסה, ביטחון, סיום המצור על עזה, כבוד אישי וקיבוצי ותקווה לעתיד טוב יותר, שיכולים לבוא רק עם סיום הכיבוש.

עבור ההנהגה הפלסטינית החתימה על ההסכם – דבר לא קל כשלעצמו – הייתה פשוטה יחסית לאתגרים האמיתיים שיבואו. כדי לממש את הסכם האחדות עליהם, בין השאר, ליצור ממשלה חדשה, לא-מפלגתית, ולאחד את מנגנוני הביטחון שלהם. יחד עליהם גם להמשיך בתוכנית בניית המוסדות שהתחיל בגדה המערבית. כדי לקיים בחירות אמינות בשנה הבאה – הדרך היחידה לזכות מחדש בלגיטימציה של ההנהגה הפלסטינית – יהיה עליהם ליצור תנאים שבהם תוכל מערכת בחירות להתקיים ללא הפרעה. הדבר לא יהיה אפשרי בלי שהן הפתח והן החמאס ישחררו אסירים פוליטיים, יסירו הגבלות הקיימות כיום על חופש ההתאחדות והביטוי, ויחדלו מהמעצר השרירותי של מי שחשוד בהשתייכות למחנה היריב.

להעמיד את העם הפלסטיני בראש

מעטים הם הסכסוכים החבים כה רבות – לטוב ולרע – להשפעות חיצוניות. אכן, גורמים בעלי עוצמה בקהילה הבינלאומית נושאים באחריות ליצירת הפילוג העמוק בין הפתח לחמאס, בכך שלא חסכו כל מאמץ לבודד את החמאס גם לאחר שהארגון נבחר לשלוט בשטחים הפלסטינים בינואר 2000.

בצומת מכריעה זו, שומה על אלה שקידמו או הסכימו בשתיקה לפלגנות הרסנית זו, לבחור: לסייע ליצור סביבה תומכת שבה יוכל להתקיים פיוס של ממש, או לתת להזדמנות נוספת לסיים את הסכסוך עם ישראל באמצעות פתרון של שתי מדינות לחמוק.

כבר לא מדובר בהחלטה על מאמצים (לפעמים מהשפה ולחוץ) להחיות את שיחות השלום, אלא בשאלה רחבה בהרבה על תמיכה בדמוקרטיזציה של האזור. כדי שיהיו אמינות, על ממשלות הטוענות שהן תומכות במחאות העממיות במקומות אחרים בעולם הערבי ליישם את אותו ההיגיון והשכל הישר לגבי הפלסטינים – ללא ספק מקרה המבחן הרציני ביותר.

ואולם, בסופו של דבר מוטלת האחריות על הפתח, החמאס והמפלגות, הארגונים והאישים הפלסטינים האחרים, להתגבר על עוולות העבר ולעמוד בהתחייבותן לפעול יחד, ללא קשר להשפעות זרות. עמם הבהיר שהוא מאס בפלגנות ובמלחמות פנים. הגיעה העת שהמנהיגים הפלסטינים יעמידו את טובת עמם בראש.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close