SHARE:
 Opinion

על הסף: פתרון שתי מדינות לשני עמים

Share this:
Anonymous
Wednesday, 14 November, 2012

“אנו מצטרפים לאלה המשמיעים קריאת אזהרה: אפשרות פתרון שתי המדינות עומדת על סף קריסה"  בשובה מביקורם האחרון של ה-Elders במזרח התיכון, טוענת גרו הארלם ברונדטלנד שהפנייה הצפויה של הפלסטינים לעצרת הכללית של האו"ם בבקשה לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה היא הזדמנות לשבור את המבוי הסתום הנוכחי, וצעד חשוב לקראת השגת שלום אזורי.

בשנת 1993 חתמו ישראל והפלסטינים על הסכם שהיה אמור להוביל, באמצעות התקדמות בשלבים וצעדים בוני-אמון, לסיום הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים וליצור שתי מדינות נפרדות ובנות קיימא. הסכמי אוסלו, שהמשא ומתן עליהן התקיים בתקופה שהייתי ראש ממשלת נורבגיה, היו נקודת מפנה באזור: לראשונה הופיע קונצנזוס שעליו ניתן היה לבנות שלום בר-קיימא. קונצנזוס זה, שלו הייתה הקהילה הבינלאומית שותפה ושלו היא נתנה את ברכתה, היווה את הבסיס לתהליך השלום בשני העשורים האחרונים.

אך איפה אנחנו עומדים כיום, כעבור עשרים שנה? ההתנחלויות ממשיכות להתרחב, המשא ומתן נעצר ותחושה עמוקה של ציניות, ואפילו לאות, שוררת הן בצד הישראלי והן הפלסטיני. לאחר ביקור באזור לפני כשבועיים, ברור לי שהסכם אוסלו עומד כיום על סף קריסה. התוצאות עלולות להיות בגדר אסון; אסור לנו לאפשר לזאת לקרות.

הולכים אחורה

ה-Elders חזרו זה עתה מביקורנו השלישי במזרח התיכון. הסכסוך באזור כאוב זה עומד בראש סדר העדיפויות שלנו מאז שנלסון מנדלה הקים את הקבוצה לפני חמש שנים, וביקרנו בו מאז מספר פעמים כדי להיפגש עם מנהיגים, לשמוע מהאנשים בשטח ולנסות לתמוך באלה הפועלים למען השלום.

אני תמיד מעידה על עצמי כאופטימיסטית, ולכן קשה לי להודות בכך, אבל ג'ימי קרטר, מרי רובינסון ואני שותפים לאותו הרושם מביקורנו האחרון: המצב גרוע ממה שראינו אי-פעם. נכון שמאז שנרצח יצחק רבין בשנת 1995 תהליך השלום אינו הולך בכיוון טוב. אך בשנתיים האחרונות מתקדמים הדברים לאחור.

במזרח ירושלים ראינו במו עינינו כיצד ההתנחלויות היהודיות ממשיכות להתרחב באזורים שאמורים להיות חלק מהמדינה הפלסטינית העתידית. מנהיגי ישראל טוענים שהם ממשיכים להיות מחויבים לפתרון של שתי מדינות לשני עמים, אבל הדברים שרואים בשטח סותרים הצהרות כאלה. ככל שהשטח הפלסטיני הולך ומבותר ומסופח להתנחלויות, וכבישים "ליהודים בלבד" חוצים את הגדה המערבית; וככל שתקוותיהם של הפלסטינים מושמות לאל על ידי תקנות והגבלות ישראליות, נראה שהסיכויים לשתי מדינות בנות קיימא הולכים ומתרחקים. 

From a viewpoint on the Mount of Olives, Ray Dolphin from UN-OCHA points out settlement expansion around East Jerusalem to Mary Robinson, Jimmy Carter and Gro Harlem Brundtland.

כיצד נשבור את הקיפאון?

בעוד ש"העובדות בשטח" מחמירות את המצב, במישור הפוליטי יש מבוי סתום. השיחות בין ישראל והפלסטינים על פתרון שתי המדינות נתקעו. לא נראה גם שיש יוזמה רבה בקהילה הבינלאומית. אך רק בכוחה של הקהילה הבינלאומית להפעיל את הלחץ הדרוש לשבירת הקיפאון.

האו"ם שיחק תפקיד חשוב בהכרה בישראל, כאשר קיבל אותה כמדינה חברה בשנת 1949. כך התממש חצי מהניסיון ליישם חלוקה ולהבטיח שתי מדינות עצמאיות - בית לאומי לעם היהודי ואחד לפלסטינים. עד כה לא מילא האו"ם את התחייבויותיו ההיסטוריות לקיים את החצי השני של משימתו: לעזור להבטיח הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. כעת יש לו הזדמנות של ממש לעשות כן.

במהלך פגישתנו עם הנשיא מחמוד עבאס לפני כמה שבועות, הוא אישר באזננו שהפלסטינים מתכוונים ללכת לעצרת הכללית של האו"ם בחודש זה ולבקש הכרה כמדינה שאינה חברה. אנו תומכים באסטרטגיה זו תמיכה מלאה. זוהי יוזמה לא-אלימה שעשויה לשנות את הדינמיקה הנוכחית. אם היא תצליח, אני סבורה שהיא תקרב אותנו למימוש זכותם ההיסטורית של הפלסטינים למדינה, ולהשגת השלום.

המעבר לדמוקרטיה בחלקים מהעולם הערבי, ובפרט במצרים, פותח גם הוא הזדמנות להפיח רוח חיים בתהליך השלום.הגם שהם שקועים באופן טבעי בבעיות פנים, המצרים עדיין נותנים לסכסוך הערבי-ישראלי קדימות גבוהה. אנו מועדדים את נשיא מצרים מורסי ואחרים באזור ליטול תפקיד פעיל הרבה יותר בתהליך השלום במזרח התיכון.

קריאת אזהרה

ה-Elders אינם יכולים לעמוד מנגד כאשר תהליך השלום נפרם והולך. אנו מצטרפים לאותם קולות המתריעים כי פתרון שתי המדינות עומד לפני קריסה. ממה שראינו, נראה שממשלת ישראל כבר אינה מחוייבת לו. אך הדבר לא יועיל לאיש בטווח הארוך: העם הישראלי זקוק לשלום ולבטחון לא פחות מהפלסטינים.

כחברת ה-Elders ומנהיגה בדימוס, אינני מאמינה שסכסוך זה הוא בלתי-פתיר. הדינמיקה האזורית משתנה במהירות, ופניית הפלסטינים בבקשה לקבל מעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם היא הזדמנות לנער אותנו מהשיתוק הקיים. על ישראל, הפלסטינים והקהילה הבינלאומית לנצל הזדמנות זו להציל את פתרון שתי המדינות. זו עלולה להיות ההזדמנות האחרונה לעשות כן.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 
Close