SHARE:
 Guest Blog

שלום: "אולי זה רק חלום. אולי לא."

Share this:
admin
Friday, 28 August, 2009

דינה קרפט בודקת את האתגרים העומדים בפני ישראלים ופלסטינים צעירים.

" איזה מין חיים אתם רוצים?" שואל דזמונד טוטו בפתח פגישה בין ה-Elders לבין קבוצת צעירים ישראלים בירושלים.

לישראלים ולפלסטינים צעירים זו לא שאלה פשוטה. ישנם החיים כפי שהיית רוצה לחיות וישנו "הסכסוך" שלעולם מרחף סביבך, מאיים להטיל את צילו המכוער בדרכים קטנות וגדולות.

עבור פלסטינים זו יכולה להיות המתנה ארוכה במחסום כדי להגיע להרצאה באוניברסיטה או הצורך לרוץ לתפוס מחסה בשעת הפצצה אווירית בעזה. עבור ישראלים זהו הפחד שמטען יתפוצץ כשהם מתיישבים בבית קפה לפגוש חבר, או החשש ממה שמצפה להם כשייענו לקריאה למילואים.

עבור ישראלי צעיר אחד, גלעד שליט, הגיוס לצבא הוביל לנפילתו בשבי בעזה לפני יותר משלוש שנים.

היום מלאו לו 23 שנה ומקום הימצאו אינו ידוע. בינתיים מחכים מאות אסירים ביטחוניים פלסטינים צעירים בבתי כלא ישראלים לשמוע האם ישוחררו במסגרת חילופי אסירים עם שליט.

אכן, זו לא שאלה פשוטה בפינה זו של כדור הארץ.

אבל ישראלית צעירה, בעלת שיער כהה וארוך, מציעה תשובה.

"אנחנו רוצים לחיות יחד בשקט ובשלווה ובחיים הרמוניים," היא אומרת. "אולי זה חלום. אולי לא."

בכל תחנה במסע – ירושלים, רמאללה ועזה – התיישבו ה- Elders לדבר עם צעירים. בגלל הסכסוך, האפשרות להושיב את כל הצעירים הללו בחדר אחד נראית כחלום רחוק, למרות שרק מספר קילומטרים מפרידים ביניהם. בגלל המצור המתמשך על עזה, אפילו פלסטינים מהגדה המערבית ומעזה חיים חיים נפרדים. וממשלת ישראל אוסרת על אזרחיה להיכנס לשטחים הפלסטינים.

הפרדה זו, חוסר ההיכרות אלה עם אלה, מובילים לתחושת האין-מוצא של הסכסוך. פעם, בימים האופטימיים של תהליך אוסלו בשנות ה- 1990, היו יותר קבוצות דו-שיח משותפות, הייתה תחושה שדור זה עשוי לגדול אחרת.

בחברה הפלסטינית, גם בקרב הנוער, יש מגמת "אנטי-נורמליזציה."

ובו בזמן הצטרפו ישראלים צעירים רבים לנטיית המדינה אל הימין הפוליטי .

בתקופה של הסתגרות פנימה, הפכו הדו-שיח והדו-קיום ללעג ולקלס.

בדרך כלל מועלה הנוער על נס כתקווה הגדולה של החברה. האתגר כיום הוא איך להחזיר את התקווה, כדי שחיים שלווים, עבור הצעירה בעלת השיער הכהה והארוך בירושלים וחבריה בעזה וברמאללה, לא יצטרכו להיות מלווים בביטויים כגון: "אולי זה רק חלום."

ככלות הכל, כמו שהיא אמרה, "אולי לא."

דינה היא עיתונאית המתגוררת בתל-אביב ומכסה את תחומי הפוליטיקה והחברה הישראליות והפלסטיניות. כתבותיה עוסקות במגוון נושאים החל מילדים שנקלעו לאש הצולבת של הסכסוך והמלחמה בעזה, ועד טכנולוגיה סולארית, מחלות תורשתיות אצל הבדואים ונשים ישראליות ופלסטיניות שעושות דיאטה ביחד. מאמריה מתפרסמים בסוכנות הטלגרפית היהודית, בניו יורק טיימס ובדיילי טלגרף.

Views expressed are those of the author and do not necessarily represent those of The Elders or The Elders Foundation.

I would like to find:

Search
Close
Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.
 

Keep up to date with The Elders latest News and Insight:

Sign up to receive monthly newsletters from The Elders. We will occasionally send you other special updates and news, but we'll never share your email address with third parties.
Close